
Gott Nytt År
Ålands Idrott önskar alla ett riktigt Gott Nytt År.
och ser fram emot ett fantastiskt idrottsår 2023.
Translate this page
Please note that if you use Google to translate this page, Ålands Idrott cannot guarantee the accuracy of the translation.
Ålands Idrott önskar alla ett riktigt Gott Nytt År.
och ser fram emot ett fantastiskt idrottsår 2023.
Grundutbildningen bygger på aktuell forskning och ger dig en bra grund att stå på i din roll som tränare. Stor vikt läggs på ledarskap och hur du kan skapa goda förutsättningar för att de aktiva ska bli motiverade och få möjlighet att lära och växa som människor och idrottare. Utbildningen går även igenom vikten av att se och utgå ifrån hela människan, skapa en bred rörelserepertoar, forma och utveckla träningar som är anpassade för den målgrupp du leder.
God självkänsla betyder att man vet vem man är, man står upp för sig själv, man accepterar sig själv och har självrespekt. Självförtroende handlar om att jag vet (är övertygad om) att jag kan något inom ett område, är kompetent och kapabel att lösa situationer och problem.
Du som deltar får kunskap och kick att stärka din självkänsla och ditt självförtroende.
Att du får koll på hur du kan öva mod i träning och i livet och varför det kan vara så viktigt.
Välkommen till information om specialidrott, ett tillfälle för dig som tänker söka om studieplats vid Ålands Lyceum eller Ålands Yrkesgymnasium